مهندس سابق اپل توضیح می دهد که چگونه جادوی عملکرد M1 Mac 10 سال پیش شروع شد

ARM استانداردی را طراحی کرده است که به مشتریان خود خدمت می کند و بازخورد آنها را در مورد تکامل ISA دریافت می کند. در سال 2010، تعداد کمی به هسته ARM 64 بیتی اهمیت می دادند. سامسونگ و کوالکام، بزرگترین فروشندگان موبایل، مطمئناً هنگام تحویل اپل در سال 2013 غافلگیر شدند.

Arm64 به هیچ وجه ظاهر نشد، اپل ARM را استخدام کرد تا یک ISA جدید برای اهداف خود طراحی کند. زمانی که اپل شروع به فروش آیفون‌های حاوی تراشه‌های arm64 کرد، ARM حتی طراحی اولیه خود را برای صدور مجوز به دیگران تکمیل نکرده بود.

اولین مک های مک M1 موفقیت بزرگی در سطوح مختلف کسب کردند و صنعت فناوری مشتاق است تا عملکرد اپل سیلیکون را با دریافت تراشه های سفارشی توسط کل خط مک، باز کند. اکنون، یکی از مهندسان سابق اپل، جزئیات جالبی را در مورد پیشرفت‌های کلیدی ARM که اپل حدود 10 سال پیش انجام داده است، به اشتراک گذاشته است که منجر به جادوی عملکرد Mac M1 امروزی شده است. و به ویژه، کار اپل واقعاً بقیه صنعت را در پیشروی با ARM سوق داده است.

عملکرد M1 به دلیل ARM ISA نیست، ARM ISA به دلیل برنامه های عملکرد پایه اپل در یک دهه پیش است.

ران با نشان دادن اینکه چقدر از منحنی اپل جلوتر است، خاطرنشان می کند که اولین تراشه ARM 64 بیتی اپل، A7، در سال 2013 با معماری مجموعه دستورالعمل های سفارشی (ISA) عرضه شد. این بدان معناست که ARM64 قبل از اینکه ARM “طراحی پایه” خود را داشته باشد، توسط اپل ساخته شده بود و آماده فروش به اشخاص ثالث بود.

FTC: ما از لینک های وابسته خودکار درآمدزا استفاده می کنیم. بعد از.


Source link

بخش اپل سیلیکون 9to5mac فارسی

در پایان، ران فکر می‌کند که عملکرد باورنکردنی Mac M1 به دلیل ARM ISA نیست، بلکه به لطف کار خلاقانه‌ای که اپل در سال 2010 راه‌اندازی کرد، به ARM ISA مربوط می‌شود.

A7 دارای 2 هسته در حدود 1.3 گیگاهرتز بود، اکنون A14 دارای پردازنده 6 هسته ای تا 2.99 گیگاهرتز، GPU 4 هسته ای و موتور عصبی 16 هسته ای است. در همین حال، مک های M1 دارای پردازنده های 8 هسته ای با سرعت کلاک 3.2 گیگاهرتز (4 با راندمان بالا و 4 عملکرد)، یک پردازنده گرافیکی 8 هسته ای و یک موتور عصبی 16 هسته ای هستند.

اپل با انتخاب یک معماری فوق‌اسکالار بسیار OoO (خارج از سفارش) توانست از تراشه‌هایی با ترانزیستورهای رو به افزایش (16 میلیارد در M1!!) استفاده کند. . و همه اینها با ARM ISA سفارشی طراحی شده توسط اپل امکان پذیر شد.