OECD می گوید افزایش مالیات اپل تا سال 2024 به تعویق افتاد


افزایش مالیات اپل در ایرلند و جاهای دیگر قرار بود در سال 2023 اعمال شود، اما اکنون به دلیل پیشرفت آهسته در دستیابی به یک توافق مالیات دیجیتال جهانی، احتمالا تا سال 2024 به تعویق خواهد افتاد.

این تعویق خبر خوبی برای اپل است، که مقر اروپایی آن در ایرلند مستقر است، جایی که در حال حاضر نرخ مالیات تنها 12.5 درصد را پرداخت می کند.

چرا مالیات اپل در حال افزایش است؟

کشورهای مختلف سطوح مختلفی از مالیات شرکتی را دریافت می کنند – مالیات پرداختی بر سود گزارش شده در آن کشور. ایرلند یکی از پایین ترین نرخ ها را دارد که تنها 12.5 درصد است.

این امر باعث شده تا غول های فناوری مانند اپل و گوگل مقر اروپایی خود را در این کشور تأسیس کنند. این برای ایرلند خوب است، به ارمغان می آورد که در غیر این صورت نمی شد، اما برای سایر کشورها بد است – به خصوص زمانی که اپل سود حاصل از فروش تمام فروش را از طریق ایرلند به کشورهای اروپایی انتقال داد تا از پرداخت مالیات شرکت در کشورهایی که فروش انجام شده است اجتناب کند.

ایالات متحده حداقل نرخ مالیات شرکتی 21٪ را پیشنهاد کرد، اما نتوانست به اجماع گسترده در این مورد دست یابد. در عوض، نرخ 15 درصد توسط کشورهای G7 – ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا و ژاپن – و اتحادیه اروپا توافق شده است. به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا، ایرلند به این امر ملزم است و باید نرخ خود را از 12.5 درصد به 15 درصد افزایش دهد.

موافقت نامه G7 توافق OECD در انتظار

در حالی که کشورهای G7 و اتحادیه اروپا بر روی حداقل 15 درصد توافق کردند، جام مقدس برای اصلاح مالیات شرکت ها یک توافق کاملاً جهانی بوده است. سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) برای اولین بار در سال 2019 برنامه های خود را با سه هدف اعلام کرد:

  • همه مشاغل باید در هر کشوری که در آن کالا یا خدمات می فروشند مالیات بپردازند
  • شرکت ها باید حداقل نرخ مالیات 15 درصد را در هر کشور بپردازند
  • کالاهای دیجیتال (مثلاً فروش فروشگاه App) باید در کشور مشتری مشمول مالیات شوند

این بدان معناست که ترتیباتی مانند آنچه اپل استفاده می‌کند – که در آن ادعا می‌کرد تمام سود حاصل از فروش اروپا در واقع در ایرلند، جایی که پردیس منطقه‌ای آن مستقر است، انجام شده است – دیگر قانونی نخواهد بود.

توافق OECD در 137 کشور اعمال خواهد شد. مذاکرات در سال 2020 آغاز شد و انتظار می رفت توافقی در سال جاری امضا شود و در سال 2023 اجرایی شود.

رئیس OECD به داووس می گوید که تاریخ شروع سال 2024 را انتظار داشته باشد

دبیرکل OECD در سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفت که اجرای افزایش نرخ مالیات اکنون احتمالا تا سال 2024 به تعویق می افتد. رویترز گزارش ها.

ماتیاس کورمان، دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، گفت که پیشرفت در بررسی جزئیات فنی قرارداد مالیات دیجیتال کندتر از حد انتظار پیش می رود.

او اعلام کرد: «ما عمداً یک برنامه اجرایی بسیار بلندپروازانه را در ابتدا تنظیم کردیم تا فشار را حفظ کنیم… اما من گمان می‌کنم که احتمالاً از سال 2024 به بعد به اجرای عملی پایان دهیم.»

ایالات متحده یکی از کشورهایی است که برای دستیابی به توافق با چالش مواجه است.

انتظار می رود کنگره تغییراتی را در حداقل مالیات جهانی 10.5 درصدی فعلی ایالات متحده به نام «GILTI» تصویب کند و این نرخ را به 15 درصد افزایش دهد و آن را به سیستم کشور به کشور تبدیل کند.

این تغییرات در اصل در لایحه اجتماعی و آب و هوایی گسترده جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گنجانده شده بود، که سال گذشته پس از مخالفت دموکرات های میانه رو در سنا متوقف شد.

اما با نزدیک شدن به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره و نگرانی قانون‌گذاران در مورد افزایش هزینه‌ها در میان تورم بالا، چشم‌انداز بسته هزینه‌های کمتر با تغییرات مالیاتی به‌طور فزاینده‌ای ضعیف به نظر می‌رسد.

عکس: برت جردن/پاشیدن

FTC: ما از لینک های وابسته خودکار درآمدزا استفاده می کنیم. بعد از.


برای اخبار بیشتر اپل، 9to5Mac را در YouTube بررسی کنید:Source link

بخش appl 9to5mac فارسی