TSMC سازنده تراشه اپل در معرض تهدید فزاینده چین است

حتی اگر این خطر را کنار بگذاریم، تعداد فزاینده ای از تحلیلگران به این موضوع گفته اند فایننشال تایمز چین احتمالاً به مداخله ایالات متحده در پروژه های ساخت تراشه خود واکنش شدیدی نشان خواهد داد.

تایوان قانون اساسی، انتخابات، پاسپورت، ارز و نیروهای مسلح خود را دارد.

از آنجایی که تراشه‌سازان آمریکایی در غبار پشت فرآیندهای پیشرفته TSMC مانده‌اند، ایالات متحده و چین تلاش کرده‌اند به عقب برسند. در ایالات متحده، قانون تراشه‌ها مشوق‌هایی را برای تولیدکنندگان تراشه‌های آمریکایی و خارجی ارائه می‌کند تا کارخانه‌هایی در آمریکا راه‌اندازی کنند، نانسی پلوسی، سخنران آمریکایی، از TSMC بازدید کرد تا در میان دیگران درباره آن بحث کند.

اپل بیش از هر کسی در معرض خطر است، زیرا برای تولید تراشه های سری A و سری M و موارد دیگر، 100% به TSMC وابسته است.

چین قبلاً از آنچه یارانه‌های ناعادلانه ایالات متحده می‌دید ناراحت بود و از سفر پلوسی حتی بیشتر آزرده خاطر شده بود. این شرکت با ایجاد اختلال در عرضه از تایوان به منظور مقابله به مثل علیه شرکت هایی مانند اپل که به واردات تایوانی وابسته هستند، مقابله به مثل کرد.Source link

بخش appl 9to5mac فارسی

هر دوی این اهداف به طور بالقوه TSMC را تضعیف می کند، که موفقیت آن به خدمات رسانی به مشتریان در همه بازارها و انجام این کار از گروهی از کارخانه های سودآور تقریباً به طور کامل در تایوان بستگی دارد. […]

TSMC در حال ساخت یک مرکز ساخت تراشه در آریزونا است، و پیشنهاد شده است که می تواند پردازنده های اپل را بسازد، اما در حال حاضر برنامه ها شامل آخرین نسل تراشه ها یا هر چیزی شبیه مقیاس لازم برای سیب زمینی سرخ کرده سری A و M. نمی شود.

با این حال، چین از روابط دیپلماتیک با هر کشوری که استقلال تایوان را به رسمیت می شناسد، امتناع می ورزد، بنابراین اکثر کشورهای غربی با داشتن “دفاتر نمایندگی” در جزیره – که سفارتخانه ها هستند، به جز نام، وانمود نمی کنند که یک بازی سخت را انجام می دهند.

FTC: ما از لینک های وابسته خودکار درآمدزا استفاده می کنیم. بعد از.


امروز یک مقاله جدید ادعا می کند که TSMC سازنده تراشه اپل در معرض خطر فزاینده ای از جانب چین است و خرد شرکت کوپرتینویی را زیر سوال می برد تا به خود اجازه دهد کاملاً به یک شرکت وابسته شود.

دولت ایالات متحده از آن زمان به منظور خفه کردن رقابت، صادرات تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه به چین را ممنوع کرده است.

TSMC سازنده تراشه اپل از تلافی‌جویی می‌ترسد

با تشدید رقابت بین ایالات متحده و چین و افزایش خطر درگیری نظامی بر سر تایوان، واشنگتن به دنبال قطع کردن پکن از عرضه نیمه هادی های پیشرفته کلیدی و کاهش وابستگی خود به تایوان برای تامین تراشه است.

بزرگترین ترس این است که چین با واکنش بی اثر بین المللی به تهاجم روسیه به اوکراین و حمله به تایوان جسور شود. این چیزی است که سرویس های امنیتی در ایالات متحده و بریتانیا هشدار داده اند که یک احتمال واقعی است.

با توجه به اینکه ایالات متحده اکنون به طور فعال به دنبال جلوگیری از صنعت تراشه سازی خود چین با اعمال کنترل های صادراتی بر تجهیزات تولید تراشه است، این نگرانی وجود دارد که این امر به طور قابل توجهی خطراتی را که TSMC یا تایوان به طور کلی با اقدامات تلافی جویانه روبرو هستند افزایش دهد.

پیشینه تایوان

دولت چین این جزیره را قلمرو کشور خود می داند. تایوان، به نوبه خود، هنوز از نظر فنی مدعی کنترل سرزمین اصلی چین است، اما هیچ حرکت عملی برای اعمال قدرت انجام نمی دهد و راضی است که خود را یک کشور مستقل بداند.

جیسون هسو می‌گوید: «از یک طرف، ایالات متحده بر TSMC فشار می‌آورد تا به ایالات متحده برود. از سوی دیگر، یک جنگ فناوری علیه چین به راه انداخته است و تنش را به سطح جدیدی می‌برد که تایوان را در معرض خطر قرار می‌دهد. قانونگذار سابق تایوانی و اکنون عضو ارشد مدرسه کندی هاروارد.

دان نیستدت، نایب رئیس TriOrient، یک شرکت سرمایه گذاری خصوصی مستقر در آسیا، می گوید: «از اینکه اپل و AMD تصمیم گرفتند به یک تامین کننده اعتماد کنند، متعجب شدم. “خطرناک است. حتی بدون ژئوپلیتیک، زلزله، قطع برق وجود دارد. چرا اپل می پذیرد که اگر TSMC تعطیل شود، کل کسب و کار آنها باید تعطیل شود؟ »

خطر تسلط چین به زور تایوان همیشه وجود دارد. با این حال، یک عامل بازدارنده اصلی، قانون روابط تایوان ایالات متحده بوده است. این یک تعهد قانونی برای ایالات متحده ایجاد می کند تا به تایوان در دفاع در برابر تهاجم چین کمک کند. با این حال، واکنش جهانی به تهاجم روسیه به اوکراین به چین نشان داد که اگرچه می‌تواند با حمله به تایوان با خطرات اقتصادی روبرو شود، اما بعید است که با خطرات نظامی مواجه شود، مبادا جنگ هسته‌ای را آغاز کند.

جنگ اقتصادی آمریکا علیه تولید تراشه چینی

برای اخبار بیشتر اپل، 9to5Mac را در YouTube بررسی کنید: